• Another Round

  • Little Women

  • Dunkirk

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★★

  • Alien: Covenant

    ★★★★

  • The Lovers

    ★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • The Incredible Jessica James

    ★★★

  • Beatriz at Dinner

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • To the Bone

    ★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Fences

  • Hidden Figures

    ★★★

  • Silence

    ★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Split

    ★★★★

  • Bridget Jones's Baby

    ★★½

  • Jackie

  • Lion

  • A United Kingdom

    ★★★

  • American Pastoral

    ★★

  • Hacksaw Ridge

    ★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Me Before You

    ★★★

  • Elle

    ★★★

  • Paterson

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • Florence Foster Jenkins

    ★★

  • Don't Think Twice

    ★★★

  • Southside with You

    ★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★★★

  • Love & Friendship

    ★★★

  • Manchester by the Sea

  • Maggie's Plan

    ★★★

  • Demolition

    ★★½

  • A Bigger Splash

    ★★★★

  • Macbeth

    ★★★★

  • Magic Mike XXL

    ★★★½

  • Far from the Madding Crowd

    ★★★

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

    ★★★★½

  • Knight of Cups

    ★★★

  • Brooklyn

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Suite Française

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★½

  • Gone Girl

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Enough Said

    ★★★★

  • Stoker

    ★★★½

  • Ain't Them Bodies Saints

    ★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★

  • Magic Mike

    ★★★

  • The Descendants

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★

  • A Single Man

    ★★★★

  • Where the Wild Things Are

    ★★★

  • Dogtooth

    ★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • Choke

    ★★

  • Vicky Cristina Barcelona

    ★★★½

  • In Bruges

    ★★★★★

  • Knocked Up

    ★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Little Children

    ★★★½