Sort by

Muad'Dib has logged 129 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
I Live in the Woods

I Live in the Woods

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor

Thor

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evolution

Evolution

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★
Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Movie 43

Movie 43

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry