Sort by

kay has logged 274 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Myrtle

Myrtle

2021
×
Edit this entry  
23
Kojo

Kojo

2021
×
Edit this entry  
23
Otonashi | 音無し

Otonashi | 音無し

2021
×
Edit this entry  
23
Big Touch

Big Touch

2020
×
Edit this entry  
21
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Housemaid

The Housemaid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Washingtonia

Washingtonia

2014
×
Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lights in the Dusk

Lights in the Dusk

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Being Flynn

Being Flynn

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry