Sort by

Alfie has logged 324 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parking

Parking

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Infinite Toilet Paper

Infinite Toilet Paper

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trolls

Trolls

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Brothers

Brothers

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Joker

Joker

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Astro Boy

Astro Boy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doom Asylum

Doom Asylum

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Kite Runner

The Kite Runner

2007
×
★★½
Edit this entry  
10
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Along with the Gods: The Two Worlds

Along with the Gods: The Two Worlds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Smile Man

The Smile Man

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry