fatherjawnmisty has logged 263 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twister

Twister

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chulas Fronteras

Chulas Fronteras

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dry Wood

Dry Wood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chulas Fronteras

Chulas Fronteras

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry