fatherjawnmisty has logged 47 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
31
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★½
Edit this entry  
23
Following

Following

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Targets

Targets

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Strange Ones

The Strange Ones

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry