fatherjawnmisty has logged 26 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Michael McIntyre: Showman

Michael McIntyre: Showman

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Above

The Above

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry