Sort by

Claire has logged 110 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Babe

Babe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Even Stevens Movie

The Even Stevens Movie

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★½
Edit this entry  
06
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Saved!

Saved!

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Austenland

Austenland

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tig

Tig

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry