RSS feed for Matt Day

Matt Day has logged 115 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bunny the Killer Thing

Bunny the Killer Thing

2015
×
★★
Edit this entry  
19
The Christmas Bunny

The Christmas Bunny

2010
×
★★
Edit this entry  
18
The Nutcracker Sweet

The Nutcracker Sweet

2015
×
½
Edit this entry  
18
2-Headed Shark Attack

2-Headed Shark Attack

2012
×
½
Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Airplane vs Volcano

Airplane vs Volcano

2014
×
½
Edit this entry  
08
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
03
Fursonas

Fursonas

2016
×
½
Edit this entry  
02
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Edit this entry  
27
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Edit this entry  
26
Pokémon the Movie: I Choose You!

Pokémon the Movie: I Choose You!

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
ThanksKilling 3

ThanksKilling 3

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
Edit this entry  
18
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rubber

Rubber

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★½
Edit this entry  
21
It

It

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★
Edit this entry  
08
The Circle

The Circle

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★
Edit this entry  
05
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry