Sort by

Josh has logged 581 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★★
Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Thumb Fun

Thumb Fun

1952
×
★★★
Edit this entry  
18
Rabbit Seasoning

Rabbit Seasoning

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
Django

Django

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dark of the Sun

Dark of the Sun

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red Trousers: The Life of the Hong Kong Stuntmen

Red Trousers: The Life of the Hong Kong Stuntmen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Silver Lode

Silver Lode

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cookie's Fortune

Cookie's Fortune

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry