Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Monster Family 2

Monster Family 2

2021
×
Edit this entry  
22
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Righteous

The Righteous

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Deep House

The Deep House

2021
×
Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★
Edit this entry  
13
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★
Edit this entry  
10
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Demonic

Demonic

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Broadcast Signal Intrusion

Broadcast Signal Intrusion

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Censor

Censor

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★
Edit this entry