Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
faufau

faufau

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for faufau
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • faufau’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Men

    Men 2022

    ★★½ Watched by faufau 06 Jun 2022

    “C’est cetelem” 🥹 i had a great time

  • Flowers for Algernon

    Flowers for Algernon 2014

    ★★★½ Watched by faufau 05 Jan 2022

    Moi aussi je veux être intelligent

  • Something's Gotta Give

    Something's Gotta Give 2003

    ★ Watched by faufau 05 Jan 2022

    Ew ew ew

  • She's the Man

    She's the Man 2006

    ★★★ Watched by faufau 05 Jan 2022

    Tampon scène

  • It's Complicated

    It's Complicated 2009

    ★ Watched by faufau 05 Jan 2022

    Bad bitch moment at 1:24:50

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter 2021

    ★★½ Watched by faufau 05 Jan 2022

    Olivia Coleman omg

  • Heat

    Heat 1995

    ★★½ Watched by faufau 13 Nov 2021

    The female characters were very poorly written

  • As Tears Go By

    As Tears Go By 1988

    ★★★ Watched by faufau 09 Oct 2021

    Beautiful film with bad sound design

  • Vivarium

    Vivarium 2019

    ★★½ Watched by faufau 28 Feb 2021

    Great idea and visuals. The cuckoo bird reference is fascinating

  • Extra Ordinary

    Extra Ordinary 2019

    ★★★ Watched by faufau 24 Feb 2021

    Cuuute

  • The Call

    The Call 2013

    ★★★½ Watched by faufau 03 Jan 2021

    Very satisfying

  • Holidate

    Holidate 2020

    ★★½ Watched by faufau 06 Nov 2020

    I hate that I like this a little

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 40
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro