• Sonic the Hedgehog 2

    Sonic the Hedgehog 2

    ★★

    مش الليله

  • The Bad Guys

    The Bad Guys

    ★★★★½

    جرعة سعادة ..

  • Batman: The Long Halloween, Part One

    Batman: The Long Halloween, Part One

    ★★★

    مُخيب ، عالم غوثام الرائع المليء بالجرائم المبعثرة والقذرة المنثورة في الشوارع يتم تقديمها بهذا الشكل غير مقبول بالنسبة الي 

    رغم استمتاعي ولكن وجود عوامل عادية وسيئة تتحسن مع مرور الوقت في منتصف الفلم ونهايته .. هو شي جميل ولكن ليس المستوى المطلوب

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★½

    لطيف 
    معنى الخفيف تجدها هنا

  • The Witcher: Nightmare of the Wolf

    The Witcher: Nightmare of the Wolf

    ★★★½

    Finally got something cool to watch this year , besides what a way to start The Witcher S2

  • Charlie and the Chocolate Factory

    Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★

    Not every childhood movie is extremely fantastic thats for sure

  • A Separation

    A Separation

    ★★★½

    هذي نوعية الافلام اللي تضيق صدرك وتتمنى ما شغلته 

    الدراما والتمثيل شي خيالي باقي العوامل ما عجبتني

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I just love how Daredevil show’s up

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    I’m definitely gonna rewatch this

  • Sing 2

    Sing 2

    ★★★½

    نسخة طبق الاصل عن
    - The Greatest Showman 
    ولكن انميشن مما اضاف طابع ممتع جداً ومسلي ايضاً وخفيف ، وفكرته انطبقت على انميشن والرسوم كانت متقنة ورائعة وتستحق الثناء ، الفلم نستطيع القول انه قد يكون موجهه للاطفال تحديداً ما دون ١٤- وهذا اقل من طبيعي تم تقديم هذي الافكار والرسائل سابقاً بشكل رائع على افلام مثل : 
    - Kung Fu Banda 
    في النهاية جميل ، رائع ، مسلي ، ينصح به والافلام الجماعية تحديداً 
    ——
    A good movie that reminded of The greatest showman but animated! And guess what its so damn good

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★★

    Jared Leto and Al Pacino what can I ask more ?

  • Gangster Squad

    Gangster Squad

    ★★★½

    Why do people hate this? weird 
    صراحة غريب هالكرة اللي اشوفه ما هو بمكانه جميل يستحق المتابعة وقد يزيد حلاوته متابعة جماعية .. جدول صراحة