Sort by

dionne has logged 105 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Get Smart

Get Smart

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sid & Aya: Not a Love Story

Sid & Aya: Not a Love Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Click

Click

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kids

Kids

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Metro Manila

Metro Manila

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry