• The Suicide Squad

    ★★

  • Luca

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Moxie

    ★★★

  • The Little Things

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★½

  • Unpregnant

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Words on Bathroom Walls

    ★★½

  • The Lovebirds

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Uncle Frank

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Bad Education

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★

  • The Lion King

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • The Hustle

    ★½

  • The Lie

    ★★★

  • Cam

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • It Comes at Night

    ★★½

  • Francis Bacon: A Brush with Violence

    ★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Ingrid Goes West

    ★★★★½

  • Hidden Figures

    ★★½

  • War Dogs

    ★★★½

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★½

  • Raw

    ★★★★★

  • The Intervention

    ★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★½

  • Amy

    ★★★

  • Before I Disappear

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Love & Mercy

    ★★★★

  • About Alex

    ★★½

  • God's Not Dead

    ★½

  • The Skeleton Twins

    ★★★★

  • Her

    ★★★½

  • G.B.F.

    ½

  • The Conjuring

    ★★½

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • Ted

  • The Woman Who Wasn't There

    ★★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • The Runaways

    ★★★

  • Up

    ★★★★

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★½

  • Milk

    ★★★

  • The Strangers

    ★★

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★

  • Bee Movie

    ★★

  • Atonement

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★½