Sort by

feedingbrett has logged 379 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Breezy

Breezy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Daredevil

Daredevil

2003
×
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Walk

The Walk

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Van Gogh

Van Gogh

1991
×
Edit this entry  
10
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Les Misérables

Les Misérables

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Le Chemineau

Le Chemineau

1905
×
★★
Edit this entry  
05
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Australia

Australia

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry