Sort by

feedingbrett has logged 47 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Julieta

Julieta

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apprentice

Apprentice

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rosita

Rosita

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Invasion

Invasion

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry