Sort by

feedingbrett has logged 310 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Making of Tampopo

The Making of Tampopo

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Revenge of the Nerds

Revenge of the Nerds

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Dough and the Egg Princess

Mr. Dough and the Egg Princess

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Something Weird

Something Weird

1967
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Vixen!

Vixen!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry