Sort by

feedingbrett has logged 340 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Ship Bound For India

A Ship Bound For India

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Crisis

Crisis

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Morocco

Morocco

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Countdown

Countdown

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Imagine: John Lennon

Imagine: John Lennon

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Truth

The Truth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry