RSS feed for FeinDream

FeinDream has watched 139 films released in the 1950s.

  • Odds Against Tomorrow

    ★★★½

  • Pillow Talk

    ★★★★

  • The Crimson Kimono

    ★★★½

  • Anatomy of a Murder

    ★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Warlock

    ★★★★

  • Middle of the Night

    ★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Imitation of Life

    ★★★★

  • Gidget

    ★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • The Diary of Anne Frank

    ★★★★

  • Rio Bravo

    ★★★★

  • The Hanging Tree

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • Room at the Top

    ★★★★

  • Murder by Contract

    ★★★★

  • The Big Country

    ★★★★½

  • Man of the West

    ★★★★½

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★

  • The Defiant Ones

    ★★★★

  • Big Deal on Madonna Street

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • The Long, Hot Summer

    ★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★★

  • Bonjour Tristesse

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • The Three Faces of Eve

    ★★★½

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★

  • The Tarnished Angels

    ★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • Run of the Arrow

    ★★★

  • Forty Guns

    ★★★★

  • 3:10 to Yuma

    ★★★½

  • An Affair to Remember

    ★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Edge of the City

    ★★★★

  • The Wrong Man

    ★★★★

  • Baby Doll

    ★★★★

  • ...And God Created Woman

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • Giant

    ★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★★

  • Written on the Wind

    ★★★★½

  • Tea and Sympathy

    ★★★★

  • Back from Eternity

    ★★★

  • Bigger Than Life

    ★★★★★

  • Somebody Up There Likes Me

    ★★★½

  • The Killing

    ★★★★

  • The Harder They Fall

    ★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • Jubal

    ★★★★½

  • The Searchers

    ★★★★½

  • There's Always Tomorrow

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • The Man from Laramie

    ★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Wichita

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★½

  • Rififi

    ★★★★

  • Marty

    ★★★★½

  • Blackboard Jungle

    ★★★★

  • East of Eden

    ★★★★