• Metal Lords

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Adam Project

    ★½

  • Turning Red

    ★★★

  • Texas Chainsaw Massacre

    ★★★½

  • Scream

    ★★★½

  • Last Train to Christmas

    ★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Red Notice

    ★★★½

  • The Alpinist

    ★★★★★

  • Mona Lisa and the Blood Moon

    ★★★★½

  • Dune

    ★★

  • Free Guy

    ★★★★

  • Belle

    ★★★½

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Souvenir: Part II

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★½

  • Moxie

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Land

    ★★½

  • Censor

    ★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

  • On the Rocks

    ★★★

  • Limbo

    ★★★★

  • Antebellum

  • The New Mutants

    ★★★½

  • Tenet

    ★★

  • An American Pickle

    ★★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★★

  • Host

    ★★★★

  • The Old Guard

  • The King of Staten Island

  • The High Note

  • Gagarine

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • Misbehaviour

  • Trolls World Tour

  • The Sinners

    ★★½

  • The Trouble with Being Born

    ★★½

  • Sonic the Hedgehog

  • Save Yourselves!

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • The Forty-Year-Old Version

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • My Spy

  • Spinster

  • The Shed

  • Jojo Rabbit

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Greed

  • The Personal History of David Copperfield

  • The Kitchen

  • A Good Woman Is Hard to Find

  • Satanic Panic

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Buffaloed

  • Come to Daddy

    ★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Booksmart

  • Feedback

  • The Souvenir

    ★★★½