Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love

Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eames: The Architect and the Painter

Eames: The Architect and the Painter

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hand

The Hand

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pi

Pi

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cobra

Cobra

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
20 Million Miles to Earth

20 Million Miles to Earth

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry