Highest rated films

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Lightyear

    ★★★½

  • Uncharted

    ★★★

  • Strange World

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • The Paper

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • The Putin Interviews

    ★★★★

  • Drive

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 50 Films watched
  • 4.2 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Wheel of Fortune and Fantasy

Jan 2

Last Film

Strange World

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
28 films
Comedy
19 films
Romance
16 films
Adventure
9 films
Action
8 films
Family
7 films
Crime
7 films
Sci Fi
5 films
Animation
5 films
Thriller
5 films
USA
35 films
Italy
5 films
UK
5 films
Japan
4 films
France
4 films
Canada
3 films
South Korea
3 films
Spain
2 films
Greece
2 films
Germany
2 films
English
38 films
Italian
3 films
Japanese
3 films
Korean
3 films
Spanish
2 films
Portuguese
1 film

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 274

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Felipe’s most liked review

The Batman

The Batman

★★★½

Tão escuro que o próximo com Robert Pattinson será um podcast.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Romantic Guide to Lost Places
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Romantic Guide to Lost Places
Average weighted rating:

2.7

Films Felipe watched in 2022

  • Strange World
  • Kingsman: The Secret Service
  • Broken Flowers
  • The Woman Who Ran
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Heat
  • Gremlins
  • Frankie
  • Short Stay
  • Lyle, Lyle, Crocodile
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • An Unexpected Love
  • Aloners
  • Aprile
  • On Our Watch
  • Romantic Guide to Lost Places
  • Uncharted
  • Outlaw Love
  • When Harry Met Sally...
  • Lightyear
  • 10 Things I Hate About You
  • Heist
  • Another Woman
  • The French Dispatch
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • The Commuter
  • West Side Story
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Right Now, Wrong Then
  • The Putin Interviews
  • The Batman
  • First Cow
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Drive
  • Parallel Mothers
  • Robin Robin
  • Licorice Pizza
  • Drive My Car
  • Rifkin's Festival
  • The Paper
  • The Lost Daughter
  • The Power of the Dog
  • The 40 Year Old Virgin
  • She's Funny That Way
  • Asako I & II
  • The Color Wheel
  • Wheel of Fortune and Fantasy

World map

Highly rated films Felipe is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Everything Everywhere All at Once
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Mars One
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Burning Days
  • Argentina, 1985

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more