• The Babysitter: Killer Queen

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • No Hard Feelings

    ★★★★½

  • 365 Days

    ½

  • The Knight Before Christmas

  • Watchmen

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★

  • Us

    ★★★★½

  • System Crasher

    ★★★★★

  • The Wandering Earth

    ★★★

  • Fyre

    ★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Halloween

    ★★½

  • Suspiria

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Climax

  • Dear Ex

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • It

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★½

  • Alien: Covenant

    ★★

  • It Comes at Night

    ★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★½

  • God's Own Country

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Goodbye Berlin

    ★★★½

  • Your Name.

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Henry Gamble's Birthday Party

    ★★★½

  • Paddington

    ★★★★★

  • Oculus

    ★★½

  • Horns

    ★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★

  • Silent Hill: Revelation 3D

    ★★½

  • Resident Evil: Retribution

    ★★★★

  • Resident Evil: Afterlife

    ★★★

  • The Secret World of Arrietty

    ★½

  • Summer Wars

    ★★

  • Ponyo

    ★★★½

  • Resident Evil: Extinction

    ★★★

  • Shortbus

    ★★★½

  • Resident Evil: Apocalypse

    ★★★

  • The Cat Returns

    ★½

  • Resident Evil

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Event Horizon

    ★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★½

  • Pom Poko

    ★½

  • Porco Rosso

    ★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½