Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Navalny

Navalny

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Dual

Dual

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
After Yang

After Yang

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Resurrection

Resurrection

2022
×
Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fresh

Fresh

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Watcher

Watcher

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Edit this entry  
16
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard

1976
×
★★½
Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Creature

Creature

1985
×
★★
Edit this entry  
09
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
07
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Session 9

Session 9

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Slow Machine

Slow Machine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Edit this entry  
31
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Novice

The Novice

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry