Sort by

Nico has logged 251 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Perfect Secret

The Perfect Secret

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Youth

Youth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Edit this entry  
08
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★½
Edit this entry  
07
ERASED

ERASED

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The People vs. Fritz Bauer

The People vs. Fritz Bauer

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Circle

The Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★½
Edit this entry  
09
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Edit this entry  
08
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★½
Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cooler

The Cooler

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes 2

The Hills Have Eyes 2

2007
×
Edit this entry  
22
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry