Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
492: A Man Called Death

492: A Man Called Death

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Perfect Enemy

A Perfect Enemy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Monica and Friends: Lessons

Monica and Friends: Lessons

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Firm

The Firm

1993
×
★★½
Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
And They Say I Am the Crazy One

And They Say I Am the Crazy One

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Alemão

Alemão

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Me Sinto Bem com Você

Me Sinto Bem com Você

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Dig

The Dig

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Secret: Dare to Dream

The Secret: Dare to Dream

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
The Occupant

The Occupant

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Gifted Hands: The Ben Carson Story

Gifted Hands: The Ben Carson Story

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Edit this entry