Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
felpesoares

felpesoares

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for felpesoares
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • felpesoares’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die 2019

    ★ Watched by felpesoares 25 Mar 2022

    Cocozaaaaao

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★ Watched by felpesoares 25 Mar 2022

    Não é um filme ruim, mas esperei muito por ser da pixar

  • Interstellar

    Interstellar 2014

    ★★★★★ Rewatched by felpesoares 06 Mar 2022

    Obra de arte
    Música
    Roteiro
    Correção de cor
    Efeitos visuais.....

    Perfeito

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★½ Watched by felpesoares 05 Mar 2022

    Criei muita expectativa

  • 492: A Man Called Death

    492: A Man Called Death 2017

    ★★★ Watched by felpesoares 26 Feb 2022

    Bom

  • Drive

    Drive 2011

    ★★★★ Watched by felpesoares 25 Feb 2022

    Enredo: em que m*rda o ryan foi se envolver ?!

    Filme ótimo que mostra como o cinema é a sétima arte, fazia tempo que não assistia uma obra assim.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM! 2021

    ★★½ Watched by felpesoares 23 Feb 2022

    Diferente de um filme ruim que é bom, esse é um filme bom que é ruim

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook 2012

    ★★★★★ Rewatched by felpesoares 12 Feb 2022

    Incrível, quando dizem que o cinema é a sétima arte é desse tipo de filme que estão falando

  • Yesterday

    Yesterday 2019

    ★★★★★ Rewatched by felpesoares 03 Feb 2022

    Realmente não é um dos melhores filmes, mas ganhou meu coração e não sou tão crítico então nota máxima

  • A Perfect Enemy

    A Perfect Enemy 2020

    ½ Watched by felpesoares 25 Jan 2022

    Começou bem mas depois ficou um grande cocozao

  • Monica and Friends: Lessons

    Monica and Friends: Lessons 2021

    ★★★★ Watched by felpesoares 18 Jan 2022

    Obra de arte do cinema nacional, tudo perfeito
    Só não dou nota maior porque a atriz da Mônica parece com minha ex

  • 10 Cloverfield Lane

    10 Cloverfield Lane 2016

    ★★★ Watched by felpesoares 14 Jan 2022

    Quantas reviravoltas!!!
    O filme só acaba no final não é mesmo

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro