RSS feed for fembeth
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
★½
Edit this entry  
31
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Edit this entry  
06
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Superman II

Superman II

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry