RSS feed for fengypants

fengypants has logged 67 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Level Five

Level Five

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Predators

Predators

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tomorrow Night

Tomorrow Night

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drew: The Man Behind the Poster

Drew: The Man Behind the Poster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Redbelt

Redbelt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Macross: Do You Remember Love?

Macross: Do You Remember Love?

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★
Read the review Edit this entry