Sort by

fengypants has logged 83 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Martian

The Martian

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaked

Freaked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hombre

Hombre

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry