Sort by

fengypants has logged 78 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Life

Life

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Housemaid

The Housemaid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Highway

No Highway

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Anna Boleyn

Anna Boleyn

1920
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fastball

Fastball

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry