Fer has logged 178 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
24
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
21
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Edit this entry  
08
The Sealed Room

The Sealed Room

1909
×
Edit this entry  
08
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
Edit this entry  
08
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Veronica

Veronica

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
Edit this entry  
08
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry