Sort by

Fergal has logged 35 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Copshop

Copshop

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★
Edit this entry