Andy Ferguson has logged 291 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Desperado

Desperado

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Speed

Speed

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
We're No Angels

We're No Angels

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Raid

The Raid

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Adopt a Highway

Adopt a Highway

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scrooged

Scrooged

1988
×
Read the review Edit this entry  
15
Noel

Noel

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Journeyman

Journeyman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heist

Heist

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Score

The Score

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saw

Saw

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Cube

Cube

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry