Sort by

fergusfilms has logged 45 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
War Horse

War Horse

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
½
Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Help

The Help

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry