RSS feed for James

James has logged 55 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Room 237

Room 237

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★½
Edit this entry  
07
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sound City

Sound City

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
Edit this entry  
20
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★½
Edit this entry