RSS feed for James

James has logged 20 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★½
Edit this entry  
07
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
Edit this entry