RSS feed for James
  • The Witch

    The Witch

    ★★★★½

    The Witch, writer/director Robert Eggers’ mindbogglingly phenomenal debut film, is not like most modern horror movies. While many of today’s Hollywood fright flicks are heavy on cheap, immediate jump scares and/or gore overload, Eggers’ film is a methodically slow paced psychological nightmare. Where other scary movies are satisfied with simply popping out and yelling “boo!” at the audience, The Witch is all about embedding itself under the viewer’s skin and chipping away at their souls.

    Set in 17th century New…

  • Hail, Caesar!

    Hail, Caesar!

    ★★★★

    The Coen Brothers are back with another all-star, Roger Deakins shot, irreverent side-splitter of a film titled: Hail, Caesar! Now the Coens are revered as masterful filmmakers who imbue all of their projects with a hive mind jolt of creative passion, but they’ve really outdone themselves this time. Hail, Caesar! is an ode to the golden days of classic Hollywood and features some of the best world building and inside jokes about the industry imaginable. Some might say the Coens…

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★½

    They say that revenge is a dish best served cold or in Alejandro G. Inarritu’s latest film, The Revenant‘s case, completely frozen and riddled with frostbite. Once again joining forces with his Birdman cinematographer/co-conspirator, Emmanuel Lubezki, Inarritu has crafted another must see, technical marvel of a film but unlike their last project, which had heart hidden under layers of bombast, The Revenant; while beautiful, remains joyless and frosty throughout.

    Leonardo DiCaprio stars as Hugh Glass, a 19th century frontiersman who…

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★

    The Hateful Eight, much like it’s oddly brilliant writer/director, is a hard film to pin down. Quentin Tarantino’s eighth feature film finds the firebrand auteur scaling things down in terms of scope from his last two projects, yet filming in ultra huge 70mm and delving even further into the wacky eccentricities that have come to define Tarantino’s unique cinematic universe. No matter where you land on the Tarantino fanboy scale, it’s hard to deny that The Hateful Eight is a…

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★★

    Brilliant and gut-wrenching, Tom McCarthy’s new film Spotlight illustrates what happens when society’s sacred cows collapse, and when good people sit idly by and allow atrocities to go unpunished. Based on The Boston Globe‘s 2002 expose of the Catholic church’s sexual abuse scandal, the film follows a team of investigative journalists as they interview survivors and uncover previously missed or sometimes, flat out ignored clues into this dark chapter of their hometown’s history. Spotlight is less a “whodunit?” mystery and…

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

    J.J. Abrams had one job and one job only: avenge us. It’s been a rough two decades for Star Wars fans. The Special Editions in the late 90’s mucked up many of our childhood’s and Episode’s I-III did their best to absolutely ruin the Star Wars legacy at every turn. With Lucas gone and Abrams in charge, would we finally get a decent Star Wars flick or were we doomed to sterilized CGI porn for all eternity? Fear not, Abram’s…

  • Creed

    Creed

    ★★★★½

    In an era when every intellectual property and film franchise is being rebooted, re-imagined and prequeled ad nauseam, I was skeptical about this new Rocky spin-off. Creed, the tale of Apollo Creed’s illegitimate son striving to forge his own boxing career, felt like a bit of a stretch if not completely unnecessary; especially after 2006’s Rocky Balboa brought the series back to it’s humble roots [in reality] and appeared to wrap things up nicely once and for all. Well…I was…

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★½

    The final installment of The Hunger Games saga has arrived. Alas, it is not the swift and painless end I’ve been longing for. Katniss and crew limp along for one last poorly written, haphazrdly directed and goofy CGI laden adventure, straight into the heart of the doldrums of Panem’s Capitol.

    In my review for Hunger Games 3 [Part 1], I laid out a laundry list of complaints with the film. Any hopes that Mockingjay Part Deux would rebound from the…

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★½

    The real Steve Jobs was a marketing genius, a branding visionary who for better or worse, reshaped the world we live in. He was also, kind of a dick. An asshole of epic proportions to say the least. Danny Boyle’s new riveting biopic, Steve Jobs, sheds light on the iconic Apple CEO’s infamous temperament, and is a dizzying, relentless, calculating piece of cinema…just like the real Steve Jobs himself.

    Michael Fassbender is miraculous in the film’s titular role. Watching his…

  • Sicario

    Sicario

    ★★★★½

    Sicario is the latest soul crushing, nail bitter from director Denis Villeneuve, the grim genius behind Prisoners and Enemy, who has returned to shed some light on America’s futile and utterly depraved war on drugs. Emily Blunt stars as Kate Macer, a hardened FBI agent battling cartel violence along the Mexican border. After a particularly gruesome day at the office, Macer is recruited into an elite inter-agency task force designed to bring the fight to the drug lords on the…

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    Whiplash, the dazzling debut film from writer/director Damien Chazelle, is undoubtedly the most intense and nerve-racking movie of the year. Miles Teller and J.K. Simmons deliver performances of a lifetime and Chazelle proves to be just as virtuosic behind the camera as the musicians/characters in the film.

    Teller stars as Andrew Neiman, a fresh faced, first year student at the finest music academy in NYC. He's a nineteen year old drum prodigy who yearns to be "one of the greats."…

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★★

    Paul Thomas Anderson and Joaquin Phoenix, together again in a hilarious 1970's caper film? Sign me up.

    Inherent Vice is another slab of thought provoking and gut-busting genius courtesy of PTA [The Master, There Will Be Blood, Boogie Nights], that continues his illustrious love affair with both Southern California locales, and weird fucking people in general. The film, adapted from Thomas Pynchon's head trip novel of the same name, follows hippie turned private eye "Doc" Sportello, as he bumbles through…