ferrisay has logged 119 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Ri¢hie Ri¢h

Ri¢hie Ri¢h

1994
×
★★½
Edit this entry  
11
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★½
Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Klown

Klown

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry