Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Edit this entry  
17
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Click & Collect

Click & Collect

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★½
Edit this entry  
03
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Escape from Sobibor

Escape from Sobibor

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
We Still Say Grace

We Still Say Grace

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Visit

The Visit

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Edit this entry