Sort by

kaylyn has logged 634 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Juke: Passages from the Films of Spencer Williams

Juke: Passages from the Films of Spencer Williams

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
Edit this entry  
28
Benedetta

Benedetta

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Two Years at Sea

Two Years at Sea

2011
×
Edit this entry  
27
Pussy

Pussy

2016
×
Edit this entry  
27
A Shape of Things to Come

A Shape of Things to Come

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Life Itself

Life Itself

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
Read the review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
LCD Soundsystem Holiday Special

LCD Soundsystem Holiday Special

2021
×
Edit this entry  
22
Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

2010
×
Edit this entry  
21
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Read the review Edit this entry  
21
Flight of the Conchords: Live in London

Flight of the Conchords: Live in London

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
Read the review Edit this entry  
20
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
Read the review Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
Edit this entry  
19
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
Read the review Edit this entry  
18
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
14
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
14
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Edit this entry  
14
The Dirk Diggler Story

The Dirk Diggler Story

1988
×
Edit this entry  
14
Couch

Couch

2003
×
Edit this entry  
14
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
Edit this entry  
14
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Django

Django

1966
×
Edit this entry  
11
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Santa's Revenge

Black Santa's Revenge

2007
×
Read the review Edit this entry