Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Rendez-vous avec Fantômas

Rendez-vous avec Fantômas

×
Read the review Edit this entry  
02
Aimé Césaire: The Mask of Words

Aimé Césaire: The Mask of Words

1987
×
Edit this entry  
01
Sportin' Life

Sportin' Life

2020
×
Edit this entry  
01
Max and Dog Dick

Max and Dog Dick

1912
×
Edit this entry  
01
Max et son âne

Max et son âne

1912
×
Edit this entry  
01
Max and Jane Want to Do Theater

Max and Jane Want to Do Theater

1911
×
Edit this entry  
01
Max and His Mother-in-Law

Max and His Mother-in-Law

1911
×
Edit this entry  
01
Troubles of a Grass Widower

Troubles of a Grass Widower

1908
×
Edit this entry  
01
Une nuit agitée

Une nuit agitée

1912
×
Edit this entry  
01
Une idylle à la ferme

Une idylle à la ferme

1912
×
Edit this entry  
01
An Unexpected Marriage

An Unexpected Marriage

1913
×
Edit this entry  
30
Max, Professeur de Tango

Max, Professeur de Tango

1912
×
Edit this entry  
30
Max Wants a Divorce

Max Wants a Divorce

1917
×
Edit this entry  
30
Max Takes Tonics

Max Takes Tonics

1911
×
Edit this entry  
30
Max: Bullfighter

Max: Bullfighter

1913
×
Edit this entry  
30
Max Takes Back His Freedom

Max Takes Back His Freedom

1912
×
★★★
Edit this entry  
30
Max as a Chiropodist

Max as a Chiropodist

1914
×
Edit this entry  
30
Max Is Stuck Up

Max Is Stuck Up

1910
×
Edit this entry  
30
Max Hates Cats

Max Hates Cats

1913
×
Read the review Edit this entry  
30
Max Linder Does All the Sports

Max Linder Does All the Sports

1913
×
Edit this entry  
30
Max et le sac

Max et le sac

1917
×
Edit this entry  
30
Max and the Jealous Husband

Max and the Jealous Husband

1914
×
Edit this entry  
30
Max and the Statue

Max and the Statue

1912
×
Edit this entry  
30
Max and the Lady Doctor

Max and the Lady Doctor

1914
×
Edit this entry  
30
Max entre deux feux

Max entre deux feux

1917
×
Edit this entry  
30
Max Sets the Style

Max Sets the Style

1914
×
★★★★
Edit this entry  
30
Max Is Convalescent

Max Is Convalescent

1911
×
★★★
Edit this entry  
30
Max's Latest Hobby

Max's Latest Hobby

1914
×
Edit this entry  
30
Max Embarrassed

Max Embarrassed

1910
×
Edit this entry  
30
Max: Boxer By Love

Max: Boxer By Love

1912
×
★★★
Edit this entry  
29
The Eight Hundred

The Eight Hundred

2020
×
Edit this entry  
29
Le Parti des choses: Bardot et Godard

Le Parti des choses: Bardot et Godard

1964
×
Edit this entry  
29
Paparazzi

Paparazzi

1964
×
★★½
Edit this entry  
29
Dans le vent

Dans le vent

1963
×
Edit this entry  
29
Blue Jeans

Blue Jeans

1958
×
Edit this entry  
29
Back to School

Back to School

1956
×
Edit this entry  
29
The First Echelon

The First Echelon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ὄρνιθες - Ornithes

Ὄρνιθες - Ornithes

2012
×
Edit this entry  
28
Toto Bissainthe

Toto Bissainthe

1984
×
Edit this entry  
28
Bread for the Birds

Bread for the Birds

1911
×
Edit this entry  
28
L'Intrigante

L'Intrigante

1911
×
Edit this entry  
28
The Death of the Duke of Enghien

The Death of the Duke of Enghien

1912
×
Edit this entry  
28
The Man with White Gloves

The Man with White Gloves

1908
×
★★★★
Edit this entry  
28
Les Deux Sœurs

Les Deux Sœurs

1907
×
Edit this entry  
28
Amour d'esclave

Amour d'esclave

1907
×
Edit this entry  
28
The Law of Forgiveness

The Law of Forgiveness

1906
×
Edit this entry  
28
Le chemineau

Le chemineau

1905
×
★★★
Edit this entry  
28
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
½
Edit this entry  
28
It's Not Us

It's Not Us

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Peninsula

Peninsula

2020
×
Edit this entry