Jon has logged 1,047 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Halt

The Halt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Pay for Your Story

I Pay for Your Story

2017
×
Edit this entry  
30
Letter to Theo

Letter to Theo

2018
×
Edit this entry  
30
Danses Macabres, Skeletons, and Other Fantasies

Danses Macabres, Skeletons, and Other Fantasies

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Solitude(s) : L'insomnie

Solitude(s) : L'insomnie

2019
×
Edit this entry  
28
Mister America

Mister America

2019
×
Edit this entry  
28
Color-Blind

Color-Blind

2019
×
Edit this entry  
28
On an Island

On an Island

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Confucius

Confucius

1940
×
Edit this entry  
28
Shape of a Surface

Shape of a Surface

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Between Relating and Use

Between Relating and Use

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
VOID (4.INABILITY)

VOID (4.INABILITY)

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Reframe

Reframe

2009
×
Edit this entry  
28
Leafless

Leafless

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Her Silent Seaming

Her Silent Seaming

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Solitary Acts (4, 5, 6)

Solitary Acts (4, 5, 6)

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Danilo Treles: The Famous Andalusian Musician

Danilo Treles: The Famous Andalusian Musician

1986
×
★★
Edit this entry  
27
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★½
Edit this entry  
27
K

K

2015
×
★★
Edit this entry  
27
The Woolworths Choir of 1979

The Woolworths Choir of 1979

2012
×
★★
Edit this entry  
27
A Restoration

A Restoration

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Smugglers' Songs

Smugglers' Songs

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Wolfram, a Saliva do Lobo

Wolfram, a Saliva do Lobo

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jajouka, Something Good Comes to You

Jajouka, Something Good Comes to You

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Caprice

Caprice

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Envío 26

Envío 26

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Villatalla

Villatalla

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kaatru Veliyidai

Kaatru Veliyidai

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Gigi

Gigi

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★
Edit this entry  
18
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★
Edit this entry  
17
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
Edit this entry  
17
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Edit this entry  
16
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Edit this entry  
16
300

300

2006
×
Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2009
×
Edit this entry  
15
Imaginary Light

Imaginary Light

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Fantômas: The Dead Man Who Killed

Fantômas: The Dead Man Who Killed

1913
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Fantômas: Juve Against Fantômas

Fantômas: Juve Against Fantômas

1913
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Eternal Homecoming

Eternal Homecoming

2012
×
Edit this entry  
12
The Vipers

The Vipers

1911
×
★★½
Edit this entry  
12
Policemen as We Portray Them / Policemen as They Are

Policemen as We Portray Them / Policemen as They Are

1908
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Fate of Mothers

The Fate of Mothers

1912
×
★★★
Edit this entry