Jon has logged 115 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death Day

Death Day

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
★★★
Edit this entry  
31
Glumov's Diary

Glumov's Diary

1923
×
Read the review Edit this entry  
31
The Disaster in Oaxaca

The Disaster in Oaxaca

1931
×
Edit this entry  
31
Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

1968
×
★★★
Edit this entry  
31
Misery and Fortune of Woman

Misery and Fortune of Woman

1930
×
★★½
Edit this entry  
30
Djinn

Djinn

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Crag

Red Crag

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eisenstein’s Mexican Film: Episodes for Study

Eisenstein’s Mexican Film: Episodes for Study

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Come and Get It

Come and Get It

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Road to Glory

The Road to Glory

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ceiling Zero

Ceiling Zero

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Barbary Coast

Barbary Coast

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Threnody

Threnody

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Good Fairy

The Good Fairy

1935
×
★★★★
Edit this entry  
27
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alaya

Alaya

1987
×
★★
Edit this entry  
26
Pneuma

Pneuma

1983
×
Edit this entry  
26
Shakti

Shakti

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Back Street

Back Street

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Strictly Dishonorable

Strictly Dishonorable

1931
×
Edit this entry  
25
Interplanetary Revolution

Interplanetary Revolution

1924
×
Edit this entry  
25
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
This Is Cinerama

This Is Cinerama

1952
×
Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Seed

Seed

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Bad Sister

The Bad Sister

1931
×
★★½
Edit this entry  
24
Asuran

Asuran

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Saaho

Saaho

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
A Home with a View

A Home with a View

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
21
Blood on Wolf Mountain

Blood on Wolf Mountain

1936
×
★★½
Edit this entry  
21
Night Terrors

Night Terrors

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Thunder Over Mexico

Thunder Over Mexico

1933
×
Edit this entry  
20
Husband and Wife

Husband and Wife

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
76 Minutes and 15 seconds with Abbas Kiarostami

76 Minutes and 15 seconds with Abbas Kiarostami

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Song of China

Song of China

1935
×
★★½
Edit this entry  
20
Esophagus

Esophagus

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Christabel

Christabel

2001
×
★★½
Edit this entry  
19
Counsellor at Law

Counsellor at Law

1933
×
★★★½
Edit this entry  
19
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1931
×
★★½
Edit this entry  
19
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Kiss Before the Mirror

The Kiss Before the Mirror

1933
×
★★★½
Edit this entry  
18
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1935
×
★★½
Edit this entry  
17
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
Edit this entry  
16
Love and the Epiphanists: Chapter One

Love and the Epiphanists: Chapter One

×
Edit this entry