• Ali Baba and the Forty Thieves

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Rudge and Whitworth, Britain's Best Bicycle

    ★★★

  • Dance of the Sylphs

  • The Seven Castles of the Devil

  • The Big Swallow

  • Drama at the Bottom of the Sea

  • Panorama of Grand Harbour, Malta, Showing Battleships, Etc.

    ★★★

  • Stop Thief!

  • Grandma's Reading Glass

  • Tapping a Blast Furnace

    ★★★

  • Launch of the 'Oceanic'

    ★★★★

  • Tram Journey through Southampton

    ★★★

  • Battleship Odin firing all her Guns

    ★★★★★

  • Four Warships in Rough Seas

  • Warships at Sunset

    ★★★

  • Dutch Fishing Fleet

    ★★★

  • The Cook's Revenge

  • Love and War

  • The Island of Marken

    ★★★

  • Man Overboard!

    ★★★★

  • Prinsengracht

  • De weeshuis-quaestie

    ★★★★

  • After the Children's Fair in the Circus Carré, 13 September

    ★★★★½

  • Een trambestorming op zondag op den dam

    ★★★★

  • Catching the Ferry in Amsterdam

    ★★★

  • Panoramic View of Windsor Castle

  • London Fire Brigade, Alarm

    ★★★

  • In the Friedrichstrasse

    ★★★½

  • From Monte Carlo to Monaco

  • In a German Bath

    ★★★★★

  • Fun on a Sand Hill

    ★★★★★

  • Panorama pendant l'ascension de la Tour Eiffel

  • Coronation of Queen Wilhelmina of Holland (No. 1)

    ★★★

  • Agoust Family of Jugglers

    ★★★★★

  • The Merry Skeleton

  • The Boulevard of Scheveningen

    ★★★★★

  • Neapolitan Dance at the Ancient Forum of Pompeii

    ★★★★

  • The Tarantella, an Italian Dance

    ★★★

  • Upside Down Boxers

  • A Blast at the Solvay Quarries

    ★★★★★

  • Maidenhead Junction

    ★★★½

  • The Bridge of Sighs, Venice

    ★★★★★

  • Venice, harbour scene with gondolas

    ★★★★★

  • Panoramic View of Conway on the L. & N.W. Railway

    ★★★

  • Away Aloft

    ★★★★

  • Mills from the Zaanstreek

    ★★★

  • From War to Peace

    ★★★★★

  • Dutch Fishing Boats

    ★★★

  • Venice, Feeding the Pigeons in St. Mark's Square

    ★★★★★

  • Panoramic View of the Vegetable Market at Venice

    ★★★

  • Procession of Capuchin monks

    ★★★★

  • Flower Parade in Haarlem

  • Funeral Procession of the Misericordia

    ★★★★★

  • Dog Pulls Cart in front of Mill

    ★★★★★

  • Irish Mail – L.& N.W. Railway – Taking up Water at Full Speed

  • Something Good - Negro Kiss

  • The Astronomer's Dream

  • The Four Troublesome Heads

  • Place de la Concorde

    ★★★★

  • Les Parisiennes

    ★★★

  • Bath Scene

    ★★★★½

  • A Camp of Zingaree Gypsies

    ★★★★★

  • Passage des portiques (École de gymnastique de Joinville)

    ★★★★

  • Firing the Maxim Gun

    ★★★★★

  • Hiram Maxim and His Quick-firing Gun

    ★★★★★

  • The Grand Canal, Venice

  • Changing Guard (Berlin)

    ★★★★★

  • Home Life of a Hungarian Family

    ★★★★★

  • Sandow

  • Demolition of a Wall

  • The Arrival of a Train at La Ciotat