Sort by

Fionn has logged 171 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry