• Creep 2

    Creep 2

    ★★★½

    muito a se pensar aqui

  • Creep

    Creep

    ★★★★

    esse aqui é tão grande caras

  • Valentine

    Valentine

    ★★★

    a verdadeira questão do filme é a naturalidade com a qual a mulher enfia a cabeça na privada pra tirar o shampoo do cabelo

  • You're Next

    You're Next

    ★★★½

    adoro este

  • Sharknado

    Sharknado

    ★★★

    tudo que poderia ter acontecido nesse filme aconteceu

  • Tokyo!

    Tokyo!

    ★★★★

    Três histórias centradas em Tóquio. Desde a primeira eu soube que seria um filme que eu iria gostar – especificamente por causa da cena em que a protagonista da história se sente magoada porque o namorado disse a ela que ela não tinha ambição, e depois começa a dizer que é boa em ler, que gosta de pintar, coisas que não lembro mais. “Mas isso não são ambições”, ele responde, “são passatempos. Ambições são coisas que mostram como você é ao…

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★★

    An entire new cast to the 1666 arc would’ve been such a better choice (especially if they let Elizabeth Scopel play Sarah Fier all the way ‘cause she would’ve been amazing). Either way, this was the best one in the trilogy (even though the ending was kinda hasty), as I was hoping it would be!

  • Tropical Malady

    Tropical Malady

    ★★★★

    "When I gave you the Clash tape, I forgot to give you my heart. You can have it today."

  • Terrified

    Terrified

    ★★★★

    I liked this way better on my second watch. Last time I wasn’t totally on board with what I thought was a waste of a perfectly brought up idea gone rogue with a too ambitious plot twist, but now I’m 100% into this shit. The plot and the scares are so good, in a mix of every cliche we love seeing in a horror movie, and once you go along with the crazyness they created to explain it all it’s…

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    “Well, well
    Look who’s inside again
    Went out to look for a reason to hide again
    Well, well
    Buddy, you found it…”

    Holy fucking shit.

    Edit — Thought about this a lot. A lot of mixed feelings I wasn’t expecting getting. Reading different perspectives here gave me a lot to think about this “comedy special” (call it what it is, it’s a movie), and Bo’s entire approach to his work. My views on comedians I like always keep changing so…

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

    I’ll never have words for this. A lot of people here have already said how this have changed the way they see life, other or themselves. How it changed their lives. And it changed mine as well. Watching the anime and the movie have been one of the most spectacular experiences I have, and I think about all it has brought to me at least once a month. But I think I’ll never have words. Just a thank you, perhaps.

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★★

    At a loss for words. What a movie.