• The Father

    ★★★★

  • The Warden

    ★★★

  • Just 6.5

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★

  • Drive

    ★★★½

  • Dogtooth

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Mystic River

    ★★★½

  • The Return

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★

  • Songs from the Second Floor

    ★★★★★

  • Amores Perros

    ★★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★½

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • Pi

    ★★★½

  • Following

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★½

  • Sex, Lies, and Videotape

    ★★★★

  • The Seventh Continent

    ★★★★½

  • Mystery Train

    ★★★★

  • The Thin Blue Line

    ★★★★

  • A Short Film About Love

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★½

  • Down by Law

    ★★★★★

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • Nashville

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Kes

    ★★★★½

  • Hour of the Wolf

    ★★★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★

  • Contempt

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Ashes and Diamonds

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Street of Shame

    ★★★

  • La Strada

    ★★★★★

  • Ugetsu

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★★