Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Big Night

Big Night

1996
×
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
18
Beginners

Beginners

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
The Sky Is Everywhere

The Sky Is Everywhere

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
Fire Island

Fire Island

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Senior Year

Senior Year

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
29
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
Edit this entry  
27
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
Read the review Edit this entry  
22
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story

Toy Story

1995
×
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
13
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Turning Red

Turning Red

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Gary Gulman: The Great Depresh

Gary Gulman: The Great Depresh

2019
×
Edit this entry  
16
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Edit this entry  
01
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
Edit this entry  
07
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Paterson

Paterson

2016
×
Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
20
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
Edit this entry